Select Page

هشدار نخست وزیر اسرائیل به ایران در صورت تشدید جنگ توسط حزب الله

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه هشدار داد که اگر حزب الله، گروه لبنانی مورد حمایت ایران، درگیری ها را در منطقه تشدید کند، ایران آسیب خواهد دید.

هشدار نتانیاهو پس از آن صادر شد که حزب الله روز یکشنبه در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل به مواضع این گروه در لبنان، چندین موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد.

نتانیاهو در سخنرانی خود در پارلمان گفت که اسرائیل حملات حزب الله را تحمل نخواهد کرد. او گفت: «اگر حزب‌الله درگیری را تشدید کند، به ایران آسیب می‌زند. ما اجازه نخواهیم داد ایران از حزب الله برای حمله به ما استفاده کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به هشدار نتانیاهو گفت که رهبر اسرائیل «اشتباهات زیادی مرتکب شده است».

امیرعبداللهیان گفت: نتانیاهو با تهدید ایران اشتباه می کند. ایران هیچ تهدیدی علیه امنیت خود را تحمل نخواهد کرد.

تبادل تهدید بین اسرائیل و ایران در بحبوحه تداوم درگیری بین اسرائیل و حماس، گروه شبه نظامی فلسطینی که نوار غزه را کنترل می کند، صورت می گیرد. این درگیری از روز 10 می تا کنون بیش از 250 فلسطینی و 14 اسرائیلی را کشته است.

حملات هوایی اسرائیل به مواضع حزب الله لبنان در تلافی مجموعه ای از حملات موشکی این گروه به خاک اسرائیل بود. راکت ها آسیبی به همراه نداشتند، اما خسارت مالی وارد کردند.

حزب الله گفته است که در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل به غزه به حملات خود به اسرائیل ادامه خواهد داد. این گروه همچنین گفته است که برای درگیری گسترده تر با اسرائیل آماده است.

تشدید تنش ها بین اسرائیل و حزب الله یک تحول نگران کننده است. برای هر دو طرف مهم است که اقداماتی را برای کاهش تنش و جلوگیری از درگیری گسترده تر انجام دهند.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین