Select Page

دعوت رینا امیری از طالبان به مناسبت روز جهانی “حق آگاهی از واقعیت‌های مربوط به نقض فاحش حقوق بشر و احترام به کرامت قربانیان”؛

دعوت رینا امیری از طالبان به مناسبت روز جهانی “حق آگاهی از واقعیت‌های مربوط به نقض فاحش حقوق بشر و احترام به کرامت قربانیان”؛

رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواسته که به حقوق همه شهروندان کشور احترام بگذارند.

امیری روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی “حق آگاهی از واقعیت‌های مربوط به نقض فاحش حقوق بشر و احترام به کرامت قربانیان” از طالبان خواست تا در مواجهه با خانواده‌هایی که اعضایشان توسط نیروهای آنها بازداشت شده‌اند یا ناپدید شده‌اند، پاسخگو باشند.

این روز که توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی “حق آگاهی از واقعیت‌های مربوط به نقض فاحش حقوق بشر و احترام به کرامت قربانیان” نام‌گذاری شده، به منظور تاکید بر اهمیت حق آگاهی از واقعیت و اهمیت حقوق بشر و حرمت قربانیان نقض مستمر این حقوق، تجلیل می‌شود.

امیری در ادامه خواستار حرمت‌گذاری طالبان به حقوق شهروندان شده است، که این در حالی است که رواداری، یک نهاد نظارتی بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان، چند روز پیش گزارش داد که وضعیت حقوق بشر در این کشور در ابعاد گوناگون بدتر شده است.

به گفته این نهاد، علاوه بر نقض حق حیات، طالبان به بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی، شکنجه، بدرفتاری و کشتن زندانیان، ناپدید کردن اجباری و اجرای مجازات ظالمانه و غیرانسانی، آن‌ها را به وضعیت وخیم و فاجعه‌بار حقوق بشر در افغانستان متهم کرده است.

Author

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین