Select Page

ادعای طالبان مبنی بر تبدیل شدن تاجیکستان به منبع تولید تفکر داعش در جهان

ادعای طالبان مبنی بر تبدیل شدن تاجیکستان به منبع تولید تفکر داعش در جهان

در همین حال رسانه‌ای نزدیک گروه طالبان در پیوند به حادثه حمله مرگ‌بار در مسکو ادعا کرده که تاجیکستان پس از خروج امریکا از افغانستان به بزرگ‌ترین منبع تولید تفکر داعش تبدیل شده و شهروندان آن در جهان حملاتی را انجام داده‌اند.

رسانه‌ی مرصاد ادعا می‌کند که داعشی‌های تاجیک‌تبار در افغانستان حداقل ۱۲ حمله انتحاری بزرگ انجام داده‌اند که تلفات سنگینی را به همراه داشته است.

گزارش این رسانه تأکید دارد که تاجیکستان از اتحاد جماهیر شوروی باقی‌مانده و ارتباطات فرهنگی و زبانی با روسیه دارد، که شهروندان آن به آسانی می‌توانند بدون ویزا یا چک امنیتی به روسیه سفر کنند. اما این رسانه بیان می‌کند که این امر فقط یک بخش از معماست و وضعیت بسیار بزرگتری است.

مرصاد همچنین ادعا می‌کند که اطلاعات این کشور نقش بسیار مهمی در صدور تروریسم داعش به منطقه دارد و حتی مسئولیت پروژه اخراج مردم از افغانستان برای تضعیف موقعیت امنیتی و سیاسی این کشور را به عهده دارد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ماریا زاخارووا، اشاره می‌کند که در سال‌های اخیر داعش بیشتر کشورهایی را که به ایالات متحده امریکا مخالفت می‌کنند، به عنوان هدف‌های خود قرار می‌دهد.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که تاجیکستان و دیگر کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی، بارها از تهدید ناشی از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان هشدار داده‌اند.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین