Select Page

دیدار وزیر امور خارجه ایران با رهبر حوثی ها در حالی که آمریکا و انگلیس تهدید به حمله هوایی کرده اند

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در حالی با محمد عبدالسلام رهبر حوثی‌ها در تهران دیدار کرد که ایالات متحده و بریتانیا تهدید کردند که علیه گروه شورشی یمن در پاسخ به حملات این گروه به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ حملات هوایی خواهند کرد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که تنش‌ها در منطقه افزایش یافته و آمریکا و انگلیس ایران را به حمایت از حوثی‌ها متهم می‌کنند. حوثی ها نیز به نوبه خود آمریکا و انگلیس را به حمایت از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که علیه آنها در یمن می جنگد متهم کرده اند، امیرعبداللهیان در بیانیه ای پس از این دیدار گفت که با عبدالسلام درباره آخرین تحولات یمن گفتگو کرده است. وی همچنین “حمایت ایران از خواسته های مشروع مردم یمن” را اعلام کرد.

عبدالسلام به نوبه خود از ایران به دلیل حمایت «قوی و قاطع» از مردم غزه تشکر کرد. وی همچنین گفت که حوثی ها متعهد به دستیابی به راه حل سیاسی برای درگیری یمن هستند.

حوثی ها ماه هاست که به کشتی های تجاری در دریای سرخ حمله می کنند. این حملات نگرانی هایی را در مورد اختلال در کشتیرانی جهانی و تشدید احتمالی درگیری در یمن ایجاد کرده است. آمریکا و انگلیس اعلام کرده‌اند که اگر حوثی‌ها حملات خود را متوقف نکنند، آماده هستند تا علیه حوثی‌ها اقدام نظامی کنند. این حملات توسط سازمان ملل متحد محکوم شده و خواستار توقف فوری خشونت شده است.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین