Select Page

راز بچه گانه پوشی آریانا سعید بانوی هنرمند موفق افغانستان

راز بچه گانه پوشی آریانا سعید بانوی هنرمند موفق افغانستان

آریانا سعید و حسیب سائد در یک گفتگوی متفاوت اما صمیمی در برنامه بستیار با فاطمه محسنی پرده از راز های فراوان برداشته و خاطرات اش از زمان مختلف قصه کرد.

این گفتگو، حکایتی است از دختر نوجوانی که با پوشیدن لباس های بچگانه، راهی را طی کرد تا به یکی از موفق ترین هنرمندان زن افغانستان تبدیل شود.

او در این برنامه برای اولین بار داستان ها و خاطرات ناگفته دوران نوجوانی خود را به اشتراک گذاشت و توضیح داد که چرا در آن زمان به پوشیدن لباس های بچگانه علاقه مند بود.

آریانا سعید در این برنامه گفت: “من در طفولیت بچه گانه پوش (تام بای) بودم و حتی تا سن 13 سالگی نیز من همیشه لباس های بچه گانه میپوشیدم همچنان در افغانستان صنف اول دوم مکتب را نیز بچه گانه پوش بودم. دلیل خاصی هم نداشت فقط خود را زیاد احساس میکردم که یک بچه هستم تا اینکه فکر کنم یک دختر هستم. احساس بچه گانه در من زیاد تر بود اما وقتی که بزرگ شدم باز آهسته – آهسته احساس دخترانه پس در وجودم پیدا شد. (در آن وقت) موهایم ماشین کرده بود و یونیفورم مکتب ام نیز بچه گانه بود.”

او در بخش از صحبت هایش از حسیب سائد سپاسگذاری نمود که وی را با وطن آبایی اش آشنا نمود. آریانا سعید گفت: “زمانی که من با حسیب جان در سال های 2009 آشنا شدم؛ این زمانی بود که من هیچ گاهی تصور هم نمیکردم که (روزی من دوباره) به افغانستان برگردم چون من 8 ساله بودم که از افغانستان خارج مهاجرت کرده بودیم و سال های بسیار طولانی را من از افغانستان دور بودم. هر چه نباشد طفل میباشی و خاطرات کودکی از وطن داشتیم هم (در محیط نو) فراموش میشود و با فرهنگ جدید و کشور جدید آشنایی پیدا میکنی ولی حسیب همان افغان درونی من را دوباره بیرون کشید و من را افغانستان برد و برایم گفت که این مملکت تو است و وظیفه ات است که در اینجا باید بخوانی و به مردم ات خدمت کنی. من واقعاً سپاس گذار حسیب هستم که من را با افغانستان، با وطنم و با مردمم دوباره وصل نمود.”

آریانا سعید به یکی از موفق ترین هنرمندان زن افغانستان تبدیل شده و او جوایز متعددی را کسب کرده است؛ از سوی دیگر آهنگ ها و موسیقی او در سراسر جهان مورد استقبال علاقمندان فارسی زبان قرار گرفته است.

در این مصاحبه، سعید همچنین درباره چالش های خود به عنوان یک زن در افغانستان صحبت کرد. او گفت که مورد تبعیض و آزار و اذیت قرار گرفته و اضافه نمود: “مردم در مقابل کسی که تاثیر گذار باشد جبهه میگیرند؛ گر چه ما هنرمندان زیادی داریم و آنها هر نوع پوشش لباس را دارند ولی هیچ وقتی (مانند من) مورد واکنش قرار نمی گیرند. (من) هر آنچیزی که را انجام میدهم جدا از پوشش؛ حتی صحبت هم که میکنم هر کدام اش مورد واکنش قرار میگیرد. در سالهای اول که من تازه کار بودم این موضوع برایم بسیار عجیب و غریب بود که چرا؟ من چه کرده ام که این قدر مورد واکنش ها قرار میگیرم. (آنچه در مقابل من صورت گرفت) شاید بسیاری ها حتی برای 2 روز هم نتوانند تاب و طاقت بیاورند، من واقعا که روز های سخت را سپری کرده ام.”

آریانا سعید الهام بخش زنان و دختران در سراسر جهان است. او یک الگوی رفتاری برای هر کسی است که تا به حال احساس کرده است که در جامعه جا نمی افتد.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین