Select Page

تاکید اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان و ایران

تاکید اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان و ایران

کارزار “اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی” با انتشار بیانیه‌ای، بر تقویت صدای زنان ایرانی و افغان در جهان تأکید کرده است.

در این بیانیه، این کارزار خواستار دسته‌بندی طالبان و جمهوری اسلامی به عنوان نظام‌های “آپارتاید جنسیتی” شده است.

این حرکت پس از سخنرانی مسیح علی‌نژاد، فعال مخالف جمهوری اسلامی، در شهر مونیخ آلمان آغاز شده و برخی فعالان زن افغان نیز در این حرکت مشارکت کرده‌اند. علی‌نژاد پیش از این در پیامی به مناسبت نوروز، سال جدید خورشیدی را “سال اتحاد شهروندان ایران و افغانستان علیه آپارتاید جنسیتی” نامیده بود. این فعال حقوق زن با راه‌اندازی کارزار “اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی” به دنبال معرفی حکومت ایران و طالبان به عنوان نظام‌های آپارتاید جنسیتی است.

در بیانیه مطبوعاتی این کارزار، تحمیل آپارتاید جنسیتی علیه زنان ایرانی در ۴۴ سال اخیر و وضعیت آپارتاید جنسیتی در افغانستان پس از اشغال طالبان نیز برجسته شده است.

این کارزار با جمع‌آوری روایت‌های زنان ایرانی و افغان و همراهی جهانی با کارزار “اتحاد علیه آپارتاید جنسیتی”، قصد دارد زمینه را برای معرفی ایران و طالبان به عنوان نظام‌های آپارتاید جنسیتی فراهم کند.

طالبان پس از تصرف افغانستان، زنان را از آموزش، کار و حقوق سیاسی و مدنی محروم کرده است. فعالان حقوق بشر ادعا می‌کنند که طالبان با حذف زنان از اجتماع، “آپارتاید جنسیتی” را برقرار کرده است.

فعالان حقوق‌بشر نقض سیستماتیک و عمدی حقوق اساسی زنان از سوی طالبان را به عنوان مصداق آپارتاید جنسیتی محکوم کرده و از مراجع قضایی کشورها خواسته‌اند که این پدیده را به رسمیت بشناسند.

Author

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین