Select Page

بریدن سر مانکن ها به امر طالبان در منطقه احمد شاه بابا مینه کابل

بریدن سر مانکن ها به امر طالبان در منطقه احمد شاه بابا مینه کابل

یک نوار تصویری در رسانه های اجتماعی دست به دست میشود که در آن افراد امر باالمعروف طالبان دکاندار ها را در منطقه احمد شاه بابا مینه یا ارزان قیمت از مربوطات ناحیه ۱۲ شهر کابل مجبور کرده تا سر گدی‌ها یا مانکن ها را در دکان های لباس فروشی قطع کنند.

پیش از این نیز اداره امر به معروف طالبان دستور داده بود تا همه مانکن ها از ویترین مغازه ها خارج شوند یا سر آنها بریده شود که با واکنش گسترده مردم در شبکه های اجتماعی مواجد شد لذا در آن زمان آنها دستور شان را اصلاح کرده و از دکانداران خواسته بودند تا سر آن ها را بپوشانند.

طالبان میگویند که این کار آنها بر مبنای تفسیری از قوانین اسلامی شکل گرفته است، که بر اساس آن مجسمه‌ها و تصاویر شکل انسان به عنوان بت محسوب می‌شوند و به باور آنها از آنجا که بت‌پرستی در اسلام ممنوع است، لازم است نمادهایی که به بت‌پرستی اشاره دارند، از جامعه حذف شوند.

با این تفسیر، طالبان فکر میکنند که مانکن‌هایی که برای نمایش لباس‌های زنانه در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند، به عنوان نمادهایی از بت‌های قابل پرستش در نظر گرفته می‌شوند و باید از جامعه حذف شوند.

قابل ذکر است که طالبان بعد از بدست گرفتن قدرت در 15 اگست به دنبال حذف زنان از جامعه بوده و با نشر فرامین متعدد زنان را از درس، تعلیم، کار و در کل فعالیت های اجتماعی حذف نموده اند.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین