Select Page

دستگیری فعال سیاسی و دو پسرش توسط استخبارات طالبان

دستگیری فعال سیاسی و دو پسرش توسط استخبارات طالبان

منابع محلی از افغانستان اعلام کردند که استخبارات طالبان عبدالغفار اسحاق‌زی، فعال سیاسی، و دو پسرش را به دلیل فعالیت‌های سیاسی در هلمند بازداشت کرده است. به گفته منابع آنها از خانه شان در ناحیه هشتم شهر لشکرگاه دستگیر شده و این نشان از تشدید کنترل طالبان بر فعالیت های سیاسی در کشور است.
عبدالغفار اسحاق‌زی، رئیس انجمن اجتماعی بست بوده و پیشینه عضویت در لویه جرگه مشورتی دولت قبلی را دارد. هنوز خانواده او نظر خود را اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌ها حاکی از شکنجه و زندانی شدن اسحاق‌زی و یکی از پسرانش توسط طالبان است.
گفته می‌شود که اسحاق‌زی پس از به قدرت رسیدن طالبان، فعالیت‌های سیاسی خود را متوقف نموده و به تجارت آزاد مشغول شده بود اما به باور کاشناسان این دستگیری نشان از تنگناهایی است که فعالان سیاسی در افغانستان با آن روبه‌رو هستند.
هنوز مقامات طالبان در ولایت هلمند به این موضوع پاسخی ارائه نداده‌اند، اما در پیام ویدیویی اخیر، سخنگوی وزارت عدلیه طالبان هشدار داده که هرگونه فعالیت سیاسی با برخورد قانونی مواجه خواهد شد و فعالیت‌های موسسات خیریه در حال حاضر تنها مجاز است.
گزارش‌ها نشان می‌دهند که در سال گذشته، طالبان دستکم دو حزب سیاسی و هفتاد و پنج انجمن و موسسه خیریه را به دلیل فعالیت‌های “غیرقانونی” به نهادهای امنیتی معرفی نموده و متهمان را محاکمه کرده است.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین