Select Page

گزارش نهاد “رواداری” از اعمال محدودیت های شدید طالبان بالای آزادی بیان

گزارش نهاد “رواداری” از اعمال محدودیت های شدید طالبان بالای آزادی بیان

گزارش تازه نهاد حقوقی “رواداری” نشان می‌دهد که از زمان ظهور دوباره حکومت طالبان در افغانستان، آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات به صورت سیستماتیک و هدفمند محدود شده است.

گزارش این نهاد حقوقی که به تازگی منتشر شده است، تحلیلی از وضعیت آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات در افغانستان از اگست ۲۰۲۱ تا مارچ ۲۰۲۴ را ارائه می‌دهد.

بر اساس مصاحبه‌ها با ۲۶۴ نفر از جمله ۶۱ زن در ۲۸ ولایت، همچنین گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان‌ها و مراجع مختلف، نهاد “رواداری” به این نتیجه رسیده که طالبان تمام قوانینی را که دسترسی به اطلاعات و حق آزادی بیان را تضمین میکرد، لغو و تعلیق کرده‌اند.

این گزارش بیان می‌دارد که بدون وجود هیچ مکانیزم حقوقی مؤثری برای حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در برابر فشار طالبان، آزادی رسانه‌ای در خطر است.

“رواداری” افزوده است که از زمان بازگشت طالبان، دسترسی شهروندان به اطلاعات روزبه‌روز دشوارتر شده و طالبان با استفاده از فشار، ترس و تهدید، از انتشار معلومات مرتبط با نقض حقوق بشر جلوگیری می‌کنند. همچنین، محدودیت‌های طالبان منجر به بازداشت و زندانی کردن خبرنگاران و شاهدان نقض حقوق بشر شده است.

طالبان به‌طور یک‌جانبه و از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌اپ، فرمان‌ها و اعلامیه‌های خود را با مردم و رسانه‌ها به اشتراک می‌گذارند، در حالی که رسانه‌ها مجبورند تنها آنچه توسط طالبان به اشتراک گذاشته شده است را منتشر کنند.

نهاد “رواداری” از جامعه بین‌المللی خواسته است که برای پایان دادن به نقض آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، از ابزارهای قانونی بر مقام‌های طالبان فشار بیاورند و به سازمان‌های حقوقی و رسانه‌ها تاکید کنند تا خبرنگاران افغانستان، به‌ویژه خبرنگاران زن را مورد حمایت مؤثر قرار دهند.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین