Select Page

تاکید سازمان ملل به آموزش قابله در افغانستان

تاکید سازمان ملل به آموزش قابله در افغانستان

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد یا (UNPF) در افغانستان برای افزایش سرمایه‌گذاری در توانمندسازی قابله‌ها در کشور تاکید کرده است. UNPF  بر اهمیت آموزش با کیفیت و نیاز به اطمینان از دسترسی این قابله‌ها به منابع ضروری دانسته و از طریق پیامی که در شبکه اجتماعی X تاکید کرده است که باید محیطی ایجاد کنیم که مادران را قادر می‌سازد تا وظایف حیاتی خود را انجام دهند.

این سازمان بیشتر در مورد تعهد خود برای ایجاد راه‌هایی برای آموزش با کیفیت، تضمین دسترسی به منابع و توانمندسازی قابله‌ها برای مشارکت فعال به عنوان شرکای برابر در سیستم‌های صحی توضیح داده است.

UNPF  قبلاً گزارش داده بود که طی هشت سال گذشته، نرخ مرگ و میر زنان حامله در زمان زایمان در سراسر جهان تغییری نکرده است. بیش از نیمی از این مرگ‌ و میرهای قابل جلوگیری در کشورهایی رخ می‌دهد که با بحران‌های انسانی و جنگ مواجه هستند، با این حالت نگران‌کننده که روزانه ۸۰۰ زن در زمان زایمان در سراسر جهان می‌میرند.

آمار سازمان جهانی صحی نشان می‌دهد که افغانستان با ۶۳۸ مرگ در هر ۱۰۰،۰۰۰ تولد زنده، بیشترین نرخ مرگ و میر مادران را در آسیا دارد. این در حالی است که نگرانی‌ها در مورد افزایش مرگ و میر مادران و کمبود پرستاران و قابله‌ها، به ویژه در مناطق دورافتاده افغانستان، همیشه مطرح بوده است.

سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که هر ماه، ۲۴،۰۰۰ زن در مناطق دورافتاده افغانستان زایمان می‌کنند.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین