Select Page

تحلیل جنگ اوکراین: بیش از ۵۰ هزار نیروی روسیه در جنگ اکراین کشته شده است

تحلیل جنگ اوکراین: بیش از ۵۰ هزار نیروی روسیه در جنگ اکراین کشته شده است

بی‌بی‌سی دریافته‌است شمار نیروهای روسیه که در جنگ اوکراین کشته شده‌اند، از مرز ۵۰ هزار نفر گذشته‌است.

براساس این یافته‌ها، تلفات نظامی روسیه در سال دوم این جنگ –که در جریان آن مسکو همچنان به پی‌گیری استراتیژی موسوم به «چرخ گوشت» خود ادامه داد- حدود ۲۵ درصد بالاتر از سال اول جنگ بود.

بخش روسی بی‌بی‌سی، گروه رسانه‌یی مستقل مدیازونا و داوطلبان ارقام تلفات را از ماه فبروری ۲۰۲۲ تاکنون جمع‌آوری کرده‌اند. گورهای جدید در قبرستان‌ها زمینه آن را فراهم کرد تا نام بسیاری از سربازان فهرست شود.

تیم‌های بی بی سی همچنین گزارش‌های رسمی موجود در منابع عمومی، روزنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی را بررسی کرده و یافته‌های آنها نشان می‌دهد که بیش از ۲۷ هزار و ۳۰۰ سرباز روسی در سال دوم جنگ کشته شدند، که نشان‌دهنده پرداخت بهای گزاف انسانی برای تصرف مناطق است.

روسیه در پاسخ به گزارش بی‌بی‌سی گفته که تنها وزارت دفاع روسیه می‌تواند در این مورد اطلاعات بدهد. عبارت «چرخ گوشت» برای توصیف روش دولت روسیه برای اعزام پیوستهٔ گروه‌های سربازان به خط مقدم به هدف فرسایش نیروهای اوکراینی و شناسایی موقعیت آنان توسط توپخانه روسیه استفاده شده‌است.

رقم مجموعی تلفات نیروهای روسیه – بیش از ۵۰ هزار – هشت برابر بیشتر از آمار رسمی تلفاتی است که در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ از سوی دولت روسیه اعلام شد.

رقم واقعی تلفات احتمالا بسیار بالاتر است. تلفات شبه‌نظامیان در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین تحت اشغال روسیه، شامل تحلیل‌ بی بی سی نیست و به گفته بی بی سی درصورتی که تلفات شبه نظامیان هم در نظر گرفته می‌شد، تلفات طرف روسیه بسیار بالاتر می‌بود.

همزمان، اوکراین هم به ندرت درمورد تلفات بین نیروهایش در میدان‌های جنگ ابراز نظر می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اکراین در ماه فبروری تلفات سربازان اوکراینی را ۳۱ هزار نفر اعلام کرد، اما برآوردهای انجام شده براساس اطلاعات استخبارات امریکا نشان می‌دهد که تلفات این کشور بسیار بیشتر از این رقم است.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین