Select Page

شکردخت جعفری، نخستین مخترع و فیزیک‌دان طبی زن افغانستان، برنده جایزه “دینامیک” سال 2024 در بریتانیا

شکردخت جعفری، نخستین مخترع و فیزیک‌دان طبی زن افغانستان، برنده جایزه “دینامیک” سال 2024 در بریتانیا

شکردخت جعفری، نخستین مخترع و فیزیک‌دان طبی زن افغانستان، به عنوان برنده جایزه “دینامیک” سال 2024 در بریتانیا اعلام شد.

این خبر را بانو شکردخت جعفری در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد و از دریافت این جایزه به‌عنوان مبتکر سال بریتانیا اظهار خوشحالی کرد.

به گزارش وب‌سایت پلاتینیوم، شکردخت جعفری همراه با چهار نامزد دیگر نیز در این رقابت برای دریافت جایزه حضور داشته است.

خانم جعفری از سوی مرکز فناوری دانشگاه “ساری” به‌عنوان نامزدی برای دریافت جایزه معرفی شده بود.

شکردخت جعفری، که اصالتاً از ولایت دایکندی افغانستان است و در حال حاضر در بریتانیا زندگی می‌کند، در شش سالگی با خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرده و تا دوره لیسانس تحصیلات خود را در این کشور به پایان رسانده است.

وی در سال 2004 به افغانستان بازگشت و به تدریس در دانشگاه کابل پرداخت.

پس از دریافت بورسه تحصیلی از سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، در سال 2010 به بریتانیا رفته و در دانشگاه ساری تحصیلات خود را در رشته فیزیک طبی ادامه داده است.

شکردخت جعفری با نگارش بیش از 40 مقاله علمی و دو اختراع (شامل دستگاه دوزسنج و اندازه‌گیری سه بعدی دوز اشعه) به‌عنوان نخستین فیزیک‌دان طبی زن افغانستان معروف شده است.

وی قبلاً نیز به دلیل ارایه روش جدید پرتو درمانی برای بیماران سرطان برنده جایزه زنان در نوآوری سال 2016 بریتانیا شده بود.

در حالیکه در این سوی مرزها در وطن آبایی شکردخت جعفری، زنان و دختران افغانستان اجازه رفتن به مکتب و دانشگاه را ندارند کسب این جایزه توسط یک بانوی افغان یک بار محرومیت زنان افغان از کار و تحصیل را سرخط خبرهای رسانه ها قرار داده است.

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین