Select Page

محکومیت جهانی منع آموزش دختران از سوی طالبان

محکومیت جهانی منع آموزش دختران از سوی طالبان

سفارت هالند برای افغانستان اعلام کرده که ممنوعیت آموزش دختران و زنان توسط طالبان عواقب وحشتناکی برای آنان دارد. این سفارت در یک پیام روز پنج‌شنبه در صفحه ای ایکس نوشته است که آغاز سال تحصیلی جدید یک “روز سیاه” برای بیش از یک میلیون دختر و زن افغان بوده است. این سومین سال است که دختران و زنان از آموزش محروم می‌شوند.

وزارت امور خارجه آلمان نیز از گروه طالبان خواسته است تا دروازه مکاتب را برای دختران باز کنند.

نهاد حقوق بشری معروف به “فریدم نو” ممنوعیت آموزش دختران توسط طالبان را “شرم‌آور” خوانده و از آنان خواسته است که این سیاست و همه احکام علیه زنان را برگردانند.

از سوی دیگر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) هم اعلام کرده که ۱.۴ میلیون دانش‌آموز دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از حق آموزش محروم هستند. این سازمان افزوده است که محروم کردن دختران باعث آسیب‌های جدی به روح و روان آن‌ها و مانع توسعه افغانستان می‌شود.

با رسیدن طالبان به قدرت، وضعیت زنان و دختران در افغانستان به چالشی بزرگ تبدیل شده است. تصمیمات طالبان در مورد ممنوعیت آموزش دختران و محدود کردن حقوق زنان، از جمله ممنوعیت کار زنان در بسیاری از زمینه‌ها، به ابعاد گسترده‌تری از اجتماع تأثیر می‌گذارد.

این تصمیمات منجر به افزایش نابرابری جنسیتی، تضعیف شرکت زنان در امور اجتماع و فرصت‌های اقتصادی، و تلف کردن آینده‌ی زنان و دختران در جامعه می‌شود.

Author

نشرات زنده تلویزیون جهانی زرین